מעבר לאתר המותאם

  רפורמת הכשרות יוצאת לדרך: החוק אושר לקריאה שניה ושלישית

  איתי גדסי ואבי רבינא No Comments on רפורמת הכשרות יוצאת לדרך: החוק אושר לקריאה שניה ושלישית

  רפורמת הכשרות השנויה במחלוקת אושרה בוועדה לשירותי דת לקריאה שניה ושלישית. ח"כ מקלב: "יום שחור". ח"כ אשר: "חיסול ממוקד למוסד הרבנות" | במקביל, עשרות עובדי מערך הכשרות מפגינים בתל אביב

  דיוני רפורמת הכשרות צילום: נעם מושקוביץ, דוברות הכנסת
  20:42
  19.05.22
  אבי רבינא No Comments on בליכוד מתבצרים בעמדתם: נתמוך רק במלגת לימודים מלאה לחיילים

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  בתום עשרות שעות דיונים, אישרה הוועדה לשירותי דת יהודיים את הצעת חוק התכנית הכלכלית פרק כ' – ייעול מערך כשרות לקריאה שניה ושלישית. הוועדה דחתה אלפי הסתייגויות שהוגשו אך קיבלה כמה הסתייגויות בודדות שאושרו בהסכמת הקואליציה.

  על פי עיקרי החוק שאושר:

  ▪️ שוק הכשרות ייפתח לתחרות מלאה בעוד כשנה (1.1.23) כך שגופים פרטיים יוכלו להעניק כשרות. הגופים יקבלו אישור מהממונה על הכשרות ברבנות הראשית.

  ▪️הגופים יוכלו לפעול לפי בחירתם, עפ"י סטנדרט כשרות (תקן) שתקבע מועצת הרבנות הראשית או עפ"י סטנדרט שיקבעו שלושה רבנים.

  ▪️המועצות הדתיות יוכלו בעוד כחודשיים (1.1.22) לתת כשרות בכל מקום בארץ ולא רק בערים אליהם שייכים.

  ▪️מחיר תעודות הכשרות לעסקים לא יהיה אחיד וייקבע על ידי כל תאגיד כשרות ומועצה דתית.

  ▪️מתן כשרות למוצרי ייבוא יתאפשר לכל הגופים הנ"ל פרט למועצות הדתיות.

  ▪️משגיחי כשרות יחויבו בהסמכה של הרבנות הראשית.

  ▪️פיקוח פרלמנטרי של הוועדה על יישום החוק.

  יו"ר הוועדה, ח"כ יוליה מלינובסקי: "היו דיוני עומק שנעשו גם בעזרת חברי האופוזיציה. עשינו סדר במועצות הדתיות. שברנו את מונפול הרבנות. מה שכואב להם זה השליטה והכח לקבוע לכולנו. ייתכן שלא חשבנו מספיק ויבואו עוד תיקונים. אין חוק שלא עובר תיקונים. עשינו מהפכה. העברנו בוועדה את הרפורמה, שתייעל את מערך הכשרות בישראל תוזיל עלויות, תוריד את יוקר המחייה ותטיב עם בעלי העסקים ששילמו עד עכשיו ביוקר עבור תעודת הכשרות".

  השר לשירותי דת מתן כהנא אמר: "הוועדה לשירותי דת סיימה את עבודתה על תוכנית הכשרות. התכנית תגיע להצבעה במליאה בימים הקרובים. אני שמח ומודה לחברי הוועדה ולעומדת בראשה, ח"כ יוליה מלינובסקי, על הדיונים המעמיקים בתכנית הכשרות. תודה מיוחדת לחברי הכנסת מהאופוזיציה שלמרות התנגדותם הנחרצת לחוק, רבים מהם פעלו בענייניות ראויה לכל שבח והכניסו שינויים מועילים ותיקונים חשובים. אני מתחייב בפניכם לעשות הכל כדי שתכנית הכשרות תשפר את שירותי הכשרות, ותחזק את מעמדה של הרבנות הראשית".

  ח"כ אורי מקלב תקף בחריפות: "זהו יום שחור. אתם אולי מסיימים פה, אבל כעת אני רק מתחיל את המלחמה, לצרכני הכשרות לא יהיה אימון וביטחון בכשרות. אנשים רעבו ללחם בגלל הכשרות, כשרות אין פה. לא ראיתם לעיניכם לא את זכויות האזרח ולא את זכויות הדת בארץ ישראל, החוק אולי עבר אבל אנחנו רק מתחילים כעת את המלחמה, נגיע לכל ילד במדינה ליידע אותו כי הכשרות שלכם הינה פייק מוחלט".

  ח"כ יעקב אשר בתגובה לאישור רפורמת הכשרות: "100 שעות דיוני הוועדה בהם השתתפנו הוכיחו מעל לכל ספק שמדובר ברפורמה שאין לה דבר וחצי עם הוזלת מחירים, להיפך. ימינה וישראל ביתנו מבצעים חיסול ממוקד למוסד הרבנות הממלכתי שהקים הרב קוק זצ"ל עוד בימי המנדט הבריטי. זהו חילול ד', מה שהבינו הגויים לא מבינים היום לצערנו בממשלת ישראל".

  חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד: "מהיום אזרחי ישראל צריכים לבדוק היטב כל תעודה, שלא יכנסו בטעות למקום שבו ההכשר מפוברק על ידי ועדת מלינובסקי וכהנא.

  הרבנות הראשית תקבע את הסטנדרט? תהיה גוף מפקח? שקר וכזב. אתמול הצענו למשוך את כל ההסתייגויות בתנאי שהרבנות תוכל לפקח על תקני הכשרות והם שללו זאת. יום שחור ליהדות".

  סיעת ש"ס בתגובה לאישור "רפורמת הכשרות": "זהו יום עצוב לעם ישראל, שבו אבן גדולה בחומת המדינה היהודית נופלת. המרחב הציבורי בישראל עומד להפוך ל"לא כשר". מאחורי ה"רפורמה" אין כוונה להיטיב עם צרכני הכשרות שעתידים לשלם ביוקר, אלא לזרוע חורבן ובלבול בתחום, ולפתוח שוק פרוע של ארגוני כשרות פיקטיביים שיכשילו המוני יהודים במאכלות אסורות. השר מתן כהנא הוא המוציא לפועל של ליברמן ומלינובסקי בדרך להחרבת הסטטוס קוו ופגיעה קשה במוסד הרבנות הראשית".

  במקביל, עשרות עובדי מערכת הכשרות מפגינים בשעה זו ברחוב אבן גבירול בתל אביב נגד השר כהנא והרפורמה אותה הוא מוביל: "זאת רפורמת הרס הכשרות. אלפי אנשים יפוטרו בעקבות הרפורמה שתעבור".

  צילום: מטה המאבק ברפורת הכשרות  0 תגובות